Taekwon-Do oslavilo 11.dubna 2020 své 65.narozeniny

Taekwon-do slaví 65. let…

 

11. dubna 2020 je to přesně na den 65 let, kdy korejský generál Choi Hong-hi (1918-2002) společně se svým týmem vůbec poprvé veřejnosti představil své životní dílo, moderní umění sebeobrany, které nazval taekwon-do.

Následně za dobu pouhých 65 let se taekwon-do stalo především díky neustálé a neúnavné práci dnes již legendárního generála Choie jedním z nejmladších a přesto nejpopulárnějších bojových umění na světě.

Choi Hong-hi po skončení 2. světové války stal u zrodu řádné jihokorejské armády, kde již od počátku prosazoval také výcvik bojových umění.

Hrdost mu však nedovolovala vyučovat cizí bojová umění, a proto na základě svých znalostí starobylého tae-kyon, japonského karate a ve spolupráci s několika dalšími korejskými mistry bojových umění i vědci začal tvořit bojové umění zcela nové.

V letech 1950 až 1953 se účastnil korejské války, během níž se stal generálem jihokorejské armády. V roce 1954 po téměř devítileté práci dokončil základy nového umění sebeobrany.

 

Toto nové umění sebeobrany, pod názvem taekwon-do, pak společně představil 11. dubna 1955 světové veřejnosti.

 

                       

 

Taekwon-do si okamžitě našlo velkou řadu zájemců, a to nejen v armádě, ale také mezi civilisty. Především díky velikému zájmu veřejnosti vzniká v roce 1959 sdružením 6 korejských škol bojových umění Korejský svaz taekwonda, jejímž předsedou se stává generál Choi.

V té době však již taekwon-do překračuje hranice Koreje a začíná se vyučovat v mnoha dalších asijských i neasijských zemích. Generál Choi společně se svými instruktory taekwonda podniká řadu propagačních a exhibičních cest, přičemž všude se díky moderním technikám a principům boje i obrany setkává s mimořádným zájmem.

Aby se taekwon-do mohlo dále volně šířit po celém světě, byla 22. března 1966 v Soulu ustavena Mezinárodní federace taekwonda (ITF), jejímž smyslem bylo ještě lépe přibližovat taekwon-do jako moderní umění sebeobrany lidem celého světa.

 

       

 

 

Naši partneři

Partneři