Budoshow

O vzniku Budoshow

Jmenuji se Libor Macháň a bojovému umění se věnuji už od roku 1986. Vždy jsem se zajímal, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými styly, co je typické pro japonské styly, co pro čínské a korejské. V době, kdy jsem začínal s bojovým uměním, tenkrát to bylo karate, bylo u nás známé jen pár stylů – především judo, karate, box, kung fu a zápas. Další styly jsem znal pouze z akčních filmů. V roce 1990 jsem v Brně viděl na vlastní oči exhibici taekwonda ITF v podání korejského demo týmu a byl jsem doslova uchvácen. Vše, co jsem viděl ve filmu např. přerážení desek, cihel a křidlic, sebeobrany proti více útočníkům a různé druhy soubojů a sestav mne doslova dostali a začal jsem se naplno věnovat taekwondu.

Mým hlavním důvodem pro prezentování bojových umění v Brně byla především chuť pomoci propagovat bojová umění v tomto městě, protože se o nich moc nevědělo a každého zajímal spíše fotbal, hokej, basketbal a podobné druhy sportů a na bojová umění se zapomínalo. Dalším důvodem byla touha ukázat veřejnosti krásy bojových umění a hlavně jednotlivé rozdíly mezi nimi, protože i já jsem chtěl poznat i jiné druhy bojových umění na vlastní oči.

Podobné akce jako je Budoshow v Brně jsou po celém světě a mezi největší určitě patří pařížská budogala v Bercy, kde se každý rok přijde podívat na 15 tisíc diváků na ty nejlepší z nejlepších. Dále jsou akce např. v Německu, Švýcarsku, Španělsku, Slovensku a několik i v ČR.

Letos to bude už po šestnácté, kdy se v brněnské hale rozezní hlas bubnu a začne zase velká show bojových umění. Nikdy by mne nenapadlo, že z tak malé akce, kde nám na první ročník přišla jen hrstka diváků a kde vystoupilo pár brněnských klubů na staré různobarevné žíněnce, se vyklube akce, na kterou nám každým rokem jezdí zahraniční účast z Rakouska, USA, Brazílie, Belgie, Švýcarska, Francie… a kde se prezentují všechny styly bojových umění, akci kterou moderují známé osobnosti, jako jsou Martin Dejdar, Pavel Zedníček, Leoš Mareš, Jiří Mádl, Michal Suchánek, Richard Genzer a další. Dokonce se nám v loňském roce podařilo dostat do Brna hollywoodskou hvězdu Cynthii Rothrock, která byla naší budoshow nadšená a strávila tady celý týden.

Jsem tomu moc rád, že se nám to podařilo a z malé akce jako byla budoshow na začátku se nám podařilo udělat akci, na kterou chodí více, než 2500 diváků každým rokem. V listopadu je to velkým svátkem bojových umění v Brně.

Nepodařilo by se mi ale tuto akci udělat bez podpory města, partnerů, pomoci jednotlivých klubů, kamarádů a skvělého pořadatelského týmu, který odvádí výbornou práci.

Libor Macháň

Videa

Naši partneři

Partneři